Hakan Atilla Kararı

04 Ocak 2018 Perşembe, 10:24

ABD’nin New York kentinde 11 günlük Noel tatilinden sonra yapılan dünkü karar duruşmasına Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, suçlandığı 6 maddenin 5’inden suçlu bulunurken, para aklama iddiasıyla ilgili ise suçsuz bulundu.

 

İlk kez duruşmaya katılan Hakan Atilla’nın eşi Burçin Atilla, karar sonrası gözyaşlarına boğuldu.

 

ABD’de görülen Hakan Atilla davasında jüri kararını dün açıkladı. Mahkeme jürisi, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı 6 suçlamanın beşinden suçlu buldu. Atilla, kara para aklamaktan suçsuz bulundu. Atilla’nın cezasını Yargıç Richard Berman belirleyecek.

 

EŞİ İLK KEZ KATILDI

 

Hakan Atilla’nın tek sanık olarak yargılandığı davada jüri müzakerelerine kaldığı yerden devam ederken, duruşma salonuna getirilen eşini ilk sıradan izleyen Burçin Atilla, ayağa kalkarak eşini iki yanağından öperek sarıldıktan sonra gözyaşlarını tutamadı. Sivil kıyafetlerle kelepçesiz halde salona alınan Hakan Atilla ise eşine gülümseyerek karşılık verdikten sonra avukatlarının yanına oturdu.
Hakan Atilla, 15 Aralık’taki duruşmasında, avukatlarının sorusu üzerine eşini 269 gündür göremediğini, çocuğunu ise sadece 2 saat görebildiğini ifade etmişti.

 

HAKAN ATİLLA İÇİN JÜRİNİN KARARI

 

Jüri üyelerinin karar öncesi yargıç Berman’a bir not ilettiği ve bu notta “Hakan Atilla hakkındaki tüm suçlarda değil de bazı suçlarda hemfikir olursak ne yapmalıyız” diye sorduğu ifade edildi. Hakim Berman ise jüri üyelerine “müzakerelere devam etmeleri ve her suçlama için ekstra zaman ayırmalarını” söyledi.

 

Hakan Atilla, bir ara duruşma salonunda eşiyle konuştu. Bunun üzerine kolluk güçleri yargıç Berman’ın yanına giderek durumu anlattı. Sonrasında Atilla salondan çıkarılarak, tutukluların bekletildiği odaya götürüldü.

 

SUÇLU BULUNDUĞU 5 İDDİA!

 

Atilla, 5 suçtan dolayı suçlu bulunurken, para aklamadan ise suçsuz bulundu.
Jürinin Atilla’yı suçlu bulduğu ithamlar şöyle:
ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek,
ABD’yi aldatma suçuna iştirak etmek,
ABD bankalarını dolandırmak,
ABD bankalarını dolandırmaya iştirak etmek,
Kara para aklama suçuna iştirak etmek.
Atilla’nın cezasını Yargıç Richard Berman belirleyecek.

 

Kaynak: İnternethaber

HRA – Haber Revizyon Ajans

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...