Barzani’den Flaş Adım

02 Ocak 2018 Salı, 12:50

Kuzey Irak’ta 25 Eylül’de yapılan gayrimeşru referandum sonrası Türkiye ile ilişkileri kopma noktasına gelen IKBY, ilişkileri tekrar rayına oturtabilmek için yoğun çaba sarf ediyor.

 

Bu kapsamda IKBY Türkiye’nin son derece hassas olduğu sınır güvenliği konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre Erbil yönetimi kontrolü altında bulunan Kuzey Irak’ın Türkiye sınırına yakın bölgelerini güvenlik bölgesi ilan etmeyi planlıyor.

 

İLİŞKİLERİ BALTALADI: IKBY’nin Türkiye ve Irak Merkezi Yönetimi başta olmak üzere bölgedeki ülkelerin bütün uyarılarına rağmen 25 Eylül’de bağımsızlık referandumunda inat etmesi IKBY’nin bölge ülkeleriyle olan ilişkilerine büyük darbe vurdu.

 

OLANI KAYBETTİLER: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referandumdan 5 gün önce 20 Eylül 2017 tarihinde Kuzey Irak yönetimine referandumdan vazgeçmesi çağrısını yinelemiş “Türkiye’nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ni elindeki imkânlardan da edecek bir sürecin önünü açabilir” uyarısını yapmıştı. Türkiye’nin bütün dostane uyarılarına rağmen referandumda ısrar eden Erbil yönetimi referandum sonrasındaki süreçte başta Kerkükolmak üzere fiili kontrolü altında tuttuğu birçok bölgenin kontrolünü de kaybetti.

 

Kaynak: internethaber

HRA – Haber Revizyon Ajans

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...